Skip to main content

Landmarks

#1: Bradley House I - 1909
Sullivan and Elmslie, Architects
106 N Prospect Avenue
Designated 1971
Nomination Form

#2: Pierce House - 1857-58
August Kutzbock, architect
424 N Pinckney Street
Designated 1971
Nomination Form

#3: Keenan House - 1858
August Kutzbock, architect
28 E Gilman Street
Designated 1971
Nomination Form

#4: Smith House - 1848-61
5301 Milwaukee Street
Designated 1971
Nomination Form

#5: Gilmore House - 1908
Frank Lloyd Wright, Architect
120 Ely Place
Designated 1972
Nomination Form

#6: Beecroft House - 1911
514 N Carroll Street
Designated 1972
Nomination Form

#7: Old Executive Residence - ca. 1855
130 E Gilman Street
Designated 1972
Nomination Form

#8: Bashford House - 1857
423 N Pinckney Street
Designated 1972
Nomination Form

#9: Van Slyke House - 1859
August Kutzbock, architect
510 N Carroll Street
Designated 1972
Nomination Form

#10: Kendall House - 1855
August Kutzbock, architect
104 E Gilman Street
Designated 1972
Nomination Form

#11: Keyes House - 1853-54
102 (411) E (N) Gorham Street (Pinckney Street)
Designated 1972
Nomination Form

#12: Brown House - ca. 1864
116 E Gorham Street
Designated 1972
Nomination Form

#13: Stevens House - 1864
401 N Carroll Street
Designated 1972
Nomination Form

#14: St. Patrick's Church - 1888-89
John Nader, Architect
404 E Main Street
Designated 1972
Nomination Form

#15: Mears House - 1871
420 N Carroll Street
Designated 1972
Nomination Form

#16: Old Spring Hotel - 1854
3706 Nakoma Road
Designated 1972
Nomination Form

#17: Bowen House - 1856-57
302 S Mills Street
Designated 1972
Nomination Form

#18: Stoner House - 1858
321 S Hamilton Street
Designated 1972
Nomination Form

#19: Leitch House - 1857-58
752 E Gorham Street
Designated 1972
Nomination Form

#20: Ely House - 1896
Charles Sumner Frost, architects
205 N Prospect Avenue
Designated 1974
Nomination Form

#21: Morehouse House - 1937
George Fred Keck, architect
101 Ely Place
Designated 1974
Nomination Form

#22: Buell House - 1894
Conover and Porter, Architects
115 Ely Place
Designated 1974
Nomination Form

#23: Gates of Heaven Synagogue - 1863
August Kutzbock, architect
300 E Gorham Street
Designated 1974
Nomination Form

#24: Jacobs House I - 1937
Frank Lloyd Wright, Architect
441 Toepfer Avenue
Designated 1974
Nomination Form

#25: Steensland House - 1896
Gordon and Paunack
315 N Carroll Street
Designated 1974
Nomination Form

#26: Dean House - 1856
4718 Monona Drive
Designated 1974
Nomination Form

#27: Elliott House - 1910
George Maher, architect
137 N Prospect Avenue
Designated 1974
Nomination Form

#28: Suhr House - 1886
John Nader, architect
121 Langdon Street
Designated 1974
Nomination Form

#29: Collins House - ca. 1911
Claude and Starck, architects
704 E Gorham Street
Designated 1975
Nomination Form

#30: Hirsig House - ca. 1913
Alvan Small, architect
1010 Sherman Avenue
Designated 1975
Nomination Form

#31: Glenwood Children's Park - 1949
Jens Jensen, landscape architect
3502 Gregory Street
Designated 1975
Nomination Form

#32: Vilas Circle and Curtis Effigy Mounds - A.D. 500-A.D. 1500
 Vilas Circle Park, 1525 Vilas Ave. and 1211 Garfield Street
Designated 1975
Nomination Form

#33: Forest Hill Cemetery (33A) and Effigy Mound Group (33B) - 1857-1862 and A.D. 500-A.D. 1500
1 Speedway Road
Designated 1975
Nomination Form

#34: Burrows Park Effigy Mound and Campsite - A.D. 500-A.D. 1500
25 Burrows Road
Designated 1975
Nomination Form

#35: Milwaukee Road Depot - 1903
Frost and Granger, Chicago, architects
640 W Washington Avenue
Designated 1975
Nomination Form

#36: American Exchange Bank - 1871
Stephen Vaughn Shipman, architect
1 N Pinckney Street
Designated 1975
Nomination Form

#37: Hickory Hill - ca. 1860
1721-1729 Hickory Drive
Designated 1975
Nomination Form

#38: Fess Hotel - 1858, 1901
Gordon and Paunack, architects of 1901 remodeling
123 E Doty Street
Designated 1975
Nomination Form

#39: Orton Park - 1887
1100 - 1103 Spaight Street
Designated 1975
Nomination Form

#40: Hyer's Hotel - 1854
854 Jenifer Street
Designated 1975
Nomination Form

#41: Plough Inn - 1853
3402 Monroe Street
Designated 1975
Nomination Form

#42: Lamp, Robert, House - 1903
22 N Butler Street
Designated 1976
Nomination Form

#43: Braley House - ca. 1876
422 N Henry Street
Designated 1976
Nomination Form

#44: Heistand School - 1915
James Law
4418 Milwaukee Street
Designated 1976
Nomination Form

#45: Grace Episcopal Church - 1855-58
James Douglas, architect
6 N Carroll Street (or 116 W Washington Ave)
Designated 1976
Nomination Form

#46: Slaughter-Shuttleworth House - 1854
946 Spaight Street
Designated 1976
Nomination Form

#47: Bernard-Hoover Boathouse - 1915
622-1/2 E Gorham Street
Designated 1976
Nomination Form

#48: Cutter, J.C., House - 1882
1030 Jenifer Street
Designated 1976
Nomination Form

#49: Brittingham Boathouse - 1910
Ferry and Clas
617 North Shore Drive
Designated 1977
Nomination Form

#50: City Market - 1909
Robert L. Wright
702 E Mifflin Street
Designated 1977
Nomination Form

#51: Sauthoff House - 1857
739 Jenifer Street
Designated 1977
Nomination Form

#52: Kircher House - 1877-78
733 Jenifer Street
Designated 1977
Nomination Form

#53: Klose Cottage - 1870
748 Jenifer Street
Designated 1977
Nomination Form

#54: Lougee House - 1907
Claude and Starck
620 S Ingersoll Street
Designated 1977
Nomination Form

#55: Biederstaedt-Breitenbach Grocery - 1874
851-853 Williamson Street
Designated 1977
Nomination Form

#56: Curtis-Kittleson House - 1901
Gordon and Paunack, architects
1102 Spaight Street
Designated 1978
Nomination Form

#57: Miller House - Moved 1908
647 E Dayton Street
Designated 1978
Nomination Form

#58: Lincoln School - 1915
Claude and Starck, architects
720 E Gorham Street
Designated 1978
Nomination Form

#59: Ott House - 1873-74
754 Jenifer Street
Designated 1979
Nomination Form

#60: Thorstrand--The Swenson Estate - 1922
Law and Law, Architects
44198 Thorstrand Road
Designated 1979
Nomination Form

#61: First Church of Christ, Scientist - 1929
Frank M. Riley, Architect
315 Wisconsin Avenue
Designated 1980
Nomination Form

#62: Machinery Row - 1898-ca. 1914
Conover and Porter, Architects
601-627 Williamson Street
Designated 1980
Nomination Form

#63: Jackman Building - 1913-1914
Claude and Starck, Architects
111 S Hamilton Street
Designated 1980
Nomination Form

#64: Kayser House - ca. 1902
Claude and Starck, Architects
802 E Gorham Street
Designated 1980
Nomination Form

#65: Clarke House - 1899
Claude and Starck, Architects
1150 Spaight Street
Designated 1981
Nomination Form

#66: St. Bernard's Catholic Church - 1926-1927
John Flad, Architect
2450 Atwood Avenue
Designated 1981
Nomination Form

#67: Riley House - 1908
Frank M. Riley, Architect
2930 Lakeland Avenue
Designated 1981
Nomination Form

#68: Loftsgordon House - 1918
2429 Center Avenue
Designated 1981
Nomination Form

#69: Bush House - ca. 1867
14 S Broom Street
Designated 1982
Nomination Form

#70: Stang-Wirth House - 1860, remodelled 1883
2817 Milwaukee Street
Designated 1983
Nomination Form

#71: Lamb Building - 1905
Claude and Starck, Architects
114 State Street
Designated 1983
Nomination Form

#72: Phi Gamma Delta House - 1928
Law, Law and Potter, Architects
16 Langdon Street
Designated 1983
Nomination Form

#73: Brown House - 1905
28 Langdon Street
Designated 1983
Nomination Form

#74: Casserly House - 1891
403 W Washington Avenue
Designated 1983
Nomination Form

#75: Holy Redeemer R.C. Church and School - church 1865-1869 -- school 1892
John Nader, Architect
120-142 W Johnson Street
Designated 1983
Nomination Form

#76: Corry Carriage House - 1911-1912
2906 Lakeland Avenue
Designated 1983
Nomination Form

#77: Fire Station #4 - 1905
Lew F. Porter, architect
1329 W Dayton Street
Designated 1983
Nomination Form

#78: Wootton-Mead House - 1907
120 W Gorham Street
Designated 1984
Nomination Form

#79: Commons House - 1913
Cora Tuttle, architect
1645 Norman Way
Designated 1984
Nomination Form

#80: Hoffman-Kennedy Dairy Horse Barn - ca. 1905
2020 Eastwood Drive
Designated 1986
Nomination Form

#81: Bellevue Apartments - 1912-1914
29 E Wilson Street
Designated 1986
Nomination Form

#82: Mills Folly - 1863
2709 Sommers Avenue
Designated 1987
Nomination Form

#83: Monona Lake Assembly Normal Hall - 1884
D. R. Jones, Architect
1156 Olin-Turville Court
Designated 1988
Nomination Form

#84: Chi Psi Lodge - 1911-1913
Alexander C. Eschweiler, Architect
150 Iota Court
Designated 1988
Nomination Form

#85: Delta Upsilon Fraternity - 1906-1907
Jennings and Kronenberg, Architects
644 N Frances Street
Designated 1988
Nomination Form

#86: City Horse Barn - 1910-1914
202 N Blount Street
Designated 1988
Nomination Form

#87: Grimm Book Bindery - 1926
Alvan Small, Flad and Associates, architect
454 W Gilman Street
Designated 1989
Nomination Form

#88: Wiedenbeck-Dobelin Warehouse - 1907 & ca. 1915
Claude and Starck, architects
619 W Mifflin Street
Designated 1989
Nomination Form

#89: Badger State Shoe Factory - 1910
Ferdinand Kronenberg, architect
123 N Blount Street
Designated 1989
Nomination Form

#90: Italian Workmen's Club - 1922
914 Regent Street
Designated 1990
Nomination Form

#91: LaFollette House - 1854
315 S Broom Street
Designated 1990
Nomination Form

#92: Edna Taylor Conservancy Mounds - ca. 500-1500 A.D.
802 Femrite Drive
Designated 1990
Nomination Form

#93: Hudson Park Mound - ca. 800-1100 A.D.
 Lakeland and Hudson
Designated 1990
Nomination Form

#94: Elmside Park Mounds - ca. 800-1100 A.D.
 Lakeland and Maple
Designated 1990
Nomination Form

#95: Vilas Park Mound Group - ca. 500-1500 A.D.
702 S Randall Avenue
Designated 1990
Nomination Form

#96: Hill Grocery and Residence - Moved 1901 and 1912
120 N Blount Street (Moved to 649-653 E Dayton Street
Designated 1991
Nomination Form

#97: Wolff House - 1909
Alvan Small, architect
6 S Prospect Avenue
Designated 1991
Nomination Form

#98: American Tobacco Company Warehouses - 1899 and 1900
701 and 737 Lorillard Court
Designated 1992
Nomination Form

#99: Baskerville Apartments - 1913-1914
121-129 S Hamilton Street
Designated 1992
Nomination Form

#100: Collins House - 1908
Claude and Starck, architects
646 E Gorham Street
Designated 1993
Nomination Form

#101: Connor House - 1920
640 E Gorham Street
Designated 1993
Nomination Form

#102: Longfellow School - 1918, 1924, 1938
Law, Law and Potter, architects
210 S Brooks Street
Designated 1993
Nomination Form

#103: Smith & Lamb Block - 1876
D. R. Jones, architect
105 W Main Street
Designated 1993
Nomination Form

#104: Edgewood College Mound Group - ca. 800-1100 A.D.
855 Woodrow Street
Designated 1993
Nomination Form

#105: Halvorson Mound Group - ca. 800-1100 A.D.
5395 Yahara River Road
Designated 1993
Nomination Form

#106: Spring Harbor Mound Group - ca. 800-1100 A.D.
1110 Spring Harbor Drive, (1771 and 1775 Norman Way)
Designated 1993
Nomination Form

#107: Cardinal Hotel - 1908-1909
Ferdinand Kronenberg, architect
416 E Wilson Street
Designated 1993
Nomination Form

#108: Madison Masonic Temple - 1923-1925
Law and Law, architects
301-303 Wisconsin Avenue
Designated 1993
Nomination Form

#109: Belmont Hotel - 1923-1924
Balch and Lippert, architects
101 E Mifflin Street
Designated 1993
Nomination Form

#110: Madison Water Works - 1917
Balch and Lippert, architects
427 E Gorham Street
Designated 1993
Nomination Form

#111: Thompson's Block - 1868
119 E Main Street
Designated 1993
Nomination Form

#112: Wakeley-Giles Building - ca. 1869
117-119 E Mifflin Street
Designated 1993
Nomination Form

#113: Quisling Towers Apartments - 1937
Lawrence Monberg, architect
1 E Gilman Street
Designated 1993
Nomination Form

#114: Jacobs II House - 1943-1948
Frank Lloyd Wright, architect
3995 Shawn Trail
Designated 1993
Nomination Form

#115: Merrill Springs Mound Group - ca. 800-1100 A.D.
5030, 5034, 5040, 5042, 5053 and 5101 Lake Mendota Drive
Designated 1994
Nomination Form

#116: Madison Club - 1916-1918
Frank Riley, architect
5 E Wilson Street
Designated 1994
Nomination Form

#117: Garver Feed & Supply Co. - 1906
3244 Atwood Avenue
Designated 1994
Nomination Form

#118: Chi Phi Fraternity - 1928
Law, Law and Potter, architects
610 N Henry Street
Designated 1994
Nomination Form

#119: Mohr/Christoffer Block - 1873
115 W Main Street
Designated 1994
Nomination Form

#120: McGovern Block - 1871/remodelled 1936
121 W Main Street
Designated 1994
Nomination Form

#121: Madison Catholic Assn. Clubhouse - 1938
John J. Flad, architect
15 E Wilson Street
Designated 1994
Nomination Form

#122: Terrace Homes Apartments - 1927-1928
Philip M. Homer, architect
114-118 North Breese Terrace
Designated 1995
Nomination Form

#123: Leonard House - 1915
Eugene Marks, architect
2015 Adams Street
Designated 1995
Nomination Form

#124: Eggiman House - 1936-1937
Robert W. McLaughlin, Jr., American Homes
857 South Shore Drive
Designated 1995
Nomination Form

#125: Tenney Park - 1900-1911
Ossian Cole Simonds, landscape architect
1440 E Johnson Street
Designated 1995
Nomination Form

#126: Yahara River Parkway - 1906
Ossian Cole Simonds, landscape architect
501 S Thornton Avenue
Designated 1995
Nomination Form

#127: Willett S. Main Building - 1855-1856
Stephen V. Shipman, architect
101-105 State Street
Designated 1995
Nomination Form

#129: Wisconsin State Capitol and Capitol Park Grounds - 1906-1917
George Brown Post and Sons, architects
1 W Mifflin Street
Designated 1995
Nomination Form

#130: Hoyt Park and Owen Parkway - ca. 1934-1936
A. F. Nerlinger, architect
3902 Regent Street
Designated 1995
Nomination Form

#131: Sixth Ward Public Library - 1913
Claude and Starck, architects
1249 Williamson Street
Designated 1995
Nomination Form

#132: Breese Stevens Field - 1925-1934
Claude and Starck, architects
914 E Mifflin Street
Designated 1995
Nomination Form

#133: Majestic Theater - 1906
Claude and Starck, architects
115 King Street
Designated 1995
Nomination Form

#134: Burrows Block - 1856
120-128 S Pinckney Street
Designated 1995
Nomination Form

#135: Smith - Ogg House - 1896
1711 Kendall Avenue
Designated 1996
Nomination Form

#136: Larson House - 1911
Claude and Starck, architects
1006 Grant Street
Designated 1996
Nomination Form

#137: Dick-Eddy Blocks - 1889 and 1907
Conover and Porter, architects
106 E Doty Street
Designated 1998
Nomination Form

#138: Orpheum Theater - 1925-1927
Rapp and Rapp, Chicago, architects
216 State Street
Designated 1998
Nomination Form

#139: Yost's-Kessenich's Building - 1923
Frank Riley, architect
201 State Street
Designated 1999
Nomination Form

#140: Washington Public Grade and Orthopedic School - 1939
John Flad, architect
545 W Dayton Street
Designated 1999
Nomination Form

#141: Aldo Leopold House - 1923-1924
2222 Van Hise Avenue
Designated 2001
Nomination Form

#142: Madison Candy Company - 1903
John Nader, architect
744 Williamson Street
Designated 2001
Nomination Form

#143: Boutell house - 1923
4522 E Buckeye Road
Designated 2001
Nomination Form

#144: U.S. Post Office and Courthouse - 1927-1929
James Wetmore, architect
215 Martin Luther King, Jr. Blvd.
Designated 2002
Nomination Form

#145: University Presbyterian Church and Student Center - 1931-1935
Edward Tough, architect
731 State Street
Designated 2002
Nomination Form

#146: Wisconsin Wagon Company - 1903 & 1911
602 Railroad Street
Designated 2002
Nomination Form

#147: Madison Gas and Electric Co. Powerhouse - 1902 & 1915
717 E Main Street
Designated 2002
Nomination Form

#148: Swedish Lutheran Gloria Dei Church - 1922
402 E Mifflin Street
Designated 2002
Nomination Form

#149: Luther Memorial Chapel - 1914-1915
Claude and Starck, architects
626 University Avenue
Designated 2002
Nomination Form

#150: Emily Thompson House - 1872
101 S Franklin Street
Designated 2002
Nomination Form

#151: Schoen Building - 1875
David R. Jones, architect
117 E Main Street
Designated 2002
Nomination Form

#152: Mattermore-Malaney House - 1875
512 E Main Street
Designated 2002
Nomination Form

#153: King Street Arcade - 1927
Charles Huart, architect
107-113 King Street
Designated 2002
Nomination Form

#154: Frederick and Sophia Festner House - 1862
126 S Hancock Street
Designated 2002
Nomination Form

#155: Draper Brothers Block - 1867
101 N Hamilton Street
Designated 2002
Nomination Form

#156: Doty School - 1906
Claude and Starck, architects
351 W Wilson Street
Designated 2002
Nomination Form

#157: Argus Building - ca. 1845; 1891-1892
121 E Main Street
Designated 2002
Nomination Form

#158: Dowling Apartments - 1922
Philip Dean, architect
445 W Wilson Street
Designated 2002
Nomination Form

#159: Hotel Loraine - 1923-1925
Herbert W. Tullgren
123 W Washington Avenue
Designated 2002
Nomination Form

#160: Louis and Catherine Nelson House - 1881
504 E Main Street
Designated 2002
Nomination Form

#161: McCarthy House - 1897
Conover and Porter
848 Jenifer Street
Designated 2004
Nomination Form

#162: Gisholt Machine Co. Manufacturing Complex - 1899-1901 w/ later addition
1245-1301 E Washington Avenue
Designated 2004
Nomination Form

#163: Fuller & Johnson Manufacturing Co. Office Building - 1885 with later additions
1344 E Washington Avenue
Designated 2004
Nomination Form

#164: Woman's Building - 1906
Jeremiah K. Cady
240 W Gilman Street
Designated 2004
Nomination Form

#165: Suhr Bank Building - 1887
Captain John Nader
102 King Street
Designated 2005
Nomination Form

#166: Castle and Doyle Building - 1856/1921
125 State Street
Designated 2006
Nomination Form

#167: University of Wisconsin Dairy Barn - 1898
1915 Linden Drive
Designated 2006
Nomination Form

#168: Davies House - 1907
428 N Livingston Street
Designated 2006
Nomination Form

#169: University of Wisconsin Armory and Gymnasium - 1892-1894
Conover & Porter
716 Langdon Street
Designated 2007
Nomination Form

#170: University of Wisconsin Science Hall - 1885-1887
550 N Park Street
Designated 2007
Nomination Form

#171: Madison East High School - 1922
2222 E Washington Avenue
Designated 2007
Nomination Form

#172: Doris House - 1857-1858
605 W Main Street
Designated 2008
Nomination Form

#173: Schubert Building - 1908
120 W Mifflin Street
Designated 2008
Nomination Form

#174: Steinle Turret Machine Co. - 1903; 1916-1918
149 Waubesa Street
Designated 2008
Nomination Form

#175: Hobbins Block/Olson and Veerhusen Building - 1899 and 1906
44388 N Pinckney Street
Designated 2008
Nomination Form

#176: Maeder Building/Ellsworth Block - 1871
21-23 N Pinckney Street
Designated 2008
Nomination Form

#177: Winterbotham Building - 1897
25-27 N Pinckney Street
Designated 2008
Nomination Form

#178: University of Wisconsin Field House - 1929-1930
1450 Monroe Street
Designated 2009
Nomination Form

#179: Luther Memorial Church - 1921-1923, 1957-1958
Claude & Starck, Architects Reginald Stehr, Architect
1021 University Avenue
Nomination Form

#180: Spangenberg Residence - 1877
627 E Gorham Street
Nomination Form

#181: Robert White House - 1856
633 E Gorham Street
Nomination Form

#182: Main Residence/Alano Society - 1858
511 N Carroll Street
Nomination Form

Last Updated: 10/12/2021